Lidé, kteří se věnují pěstitelské činnosti a mají k dispozici zemědělskou plochu, potřebují také plody své práce někde prodat. Jednou z možností jsou farmářské trhy anebo rozvoz zemědělských produktů do obcí a město formou přímého prodeje. Může to probíhat třeba tak, že vaše plodiny naloží přepravce do transportní dodávky a rozváží je lidem po okolí, někdy až přímo do místa bydliště. Takto to již mnoho let úspěšně funguje např. ve Středočeském kraji, kam z oblasti Žatecka, Mostecka a Lounska putují cibule, česnek, brambory, jablka, meruňky a další plodiny.
Tento proces funguje velmi spolehlivě, ovšem je podmíněn zásadní „drobností“, a sice veškerý náklad musí být pečlivě uložen ve vhodných přepravních boxech. Nemůžete zkrátka jen tak do korby auta vysypat mrkev a hned vedle ní nechat na podlaze kutálet dva metráky rajčat. Využívají se k tomu buď tradiční dřevěné přepravky, anebo stále častěji oblíbené plastové přepravky na zeleninu.
Výhody plastových přepravek vůči dřevu jsou zjevné již na první pohled:
Lépe se čistí a obecně udržují v čistotě – udržet dřevěnou bednu z nehoblovaných latí v čistotě je prakticky nemožné, zatímco plastový povrch přepravek snadno vyčistíte kartáčem a tlakovou vodou z hadice. Stačí vám k tomu docela obyčejný saponát a případně desinfekční prostředek proti plísním.
Dřevo se brzy rozpadá – u dřevěných bedýnek se příliš nepočítá s tím, že by vydržely být v provozu spoustu let. Některé jsou dokonce jednorázové, a to se také může projevit na problémech se zabezpečením přepravovaného zboží. Plastové přepravky vykazují životnost mnohem delší a počítá se s nimi i u velmi náročných logistických operací (v mnoha případech i pro mezinárodní kamionovou, lodní, vlakovou či leteckou přepravu).
Plastové přepravky se snadno skládají na sebe – a konečně chcete-li zeleninu a ovoce skladovat ve více patrech přepravních beden nad sebou, neměli byste k tomu používat dřevěné bedny, protože nejsou stabilní a mohou se zřítit, což se ovšem u plastových beden nestává.