Osoby výdělečně činné si samy platí zdravotní a sociální pojištění. Pracují samy na sebe a ručí svým celým majetkem. Ale jak to je, pokud chtějí hypotéku OSVČ https://www.fahd.cz/hypoteka-pro-podnikatele/? Pokud si chtějí zaměstnanci zažádat o hypotéku, stačí, když předloží potvrzení od zaměstnavatele. OSVČ žádají o hypotéku předložením daňového přiznání, které dokazuje dostatečný zisk podnikatele či živnostníka. Jakým způsobem ale banky rozhodnou, zda jde o dostatečný zisk? V očích banky jsou příjmy zaměstnanců stabilnější. Kdežto OSVČ tak stabilní příjmy nemá. Aby ale mohli uspět a získat hypotéku, mohou zvolit vhodný přístup pro určení příjmu. Ať už pomocí daňového základu, obratu nebo výdajového paušálu.
Další způsob, jakým se lépe připravit na získání hypotéky, když jste v roli OSVČ, je začít plánovat s předstihem. Banky většinou požadují jedno až dvě poslední daňová přiznání. Proto je vhodné vyhledat pomoc u hypotečního poradce, který s OSVČ probere jejich situaci a zjistí, jaká forma výdajů podle předpokládaného ročního obratu bude nejlepší, aby byla hypotéka schválena bankou. Určení příjmů podle základu daně pro OSVČ má svá pro i proti. Banka jednodušeji spočítá bonitu a OSVČ může dosáhnout na vyšší hypotéku než u vykazování příjmů podle obratu při uplatňování výdajového paušálu. Úskalí tohoto je, že to může vést k vyšším daním i zálohám na sociální a zdravotní pojištění.
V bance musíte dodat několik dokladů o sobě a svém podnikání: daňové přiznání za předchozí rok či dva, doklad o zaplacení daně z příjmů nebo vrácení přeplatku daně z příjmů, potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu, u příjmů z pronájmu také nájemní smlouvu a list vlastnictví k nemovitosti a výpisy z účtu. Pokud ovšem ani tak neuspějete, zkuste spolužadatele. Je to osoba, která s vámi žije ve společné domácnosti. Na půjčku tak dosáhnete snadněji.